2020-09-22

Kaip neprašauti renkantis virtuvės interjero spalvas?

Virtuvė – tai namų širdis, čia verda ne tik maistas bet ir gyvenimas: skanūs pašnekesiai su šeima ar šurmulio kupini vakarai su draugais. Labai dažnai gyvenamuosiuose namuose ar butuose virtuvės tampa svetainės dalimi, todėl projektuojant šią namų erdvę labai svarbu pagalvoti ne tik apie funkcionalumą, bet ir spalvinę gamą, kuri gali sukurti nuotaiką ar jaukumo jausmą. Kaip neprašauti renkantis virtuvės interjero spalvas klausiame interjero dizainerės Dovilės Sakevičės (Dovilės interjeras)

Nuotraukų autorius Benas Šileika

Nuo ko pradėti renkantis virtuvės spalvas?

Spalvos atlieka labai svarbų vaidmenį: pasirinkus neutralią spalvinę gamą virtuvė erdvėje gali „pranykti“, bet gali ir tapti akcentu pasirinkus ryškesnius atspalvius ar išraiškingesnius paviršius. Mano nuomone virtuvė turi papildyti interjerą, nes yra visumos dalis. Renkantis savo virtuvės spalvas pirmiausiai turite turėti aiškią viziją, kokio rezultato siekiate, tuomet nepasimesite baldinių plokščių gausoje ir bus daug lengviau rinktis patinkančias bei tinkančias spalvas.

Kokių spalvų nerekomenduojate rinktis virtuvėje? Kodėl?

Renkantis spalvas bei faktūras virtuvėje visada atkreipiu dėmesį ir būtinai informuoju apie visų paviršių ir spalvų praktiškumą. Vienas iš pavydžių – ant tamsių paviršių nešvarumai, dėmės, riebalai, dulkės matosi labiau, todėl tokius paviršius tektų prižiūrėti ir valyti dažniau.

Kokios spalvos tinkamiausios virtuvės interjerui? Kodėl?

Tinkamiausi žemės tonai, šiltos pastelinės ir šviesios spalvos, labiausiai dėl praktiškumo ir pagalbos sukurti jaukią aplinką. Pilka, balta, smėlio, ruda, rusvai žalsva (chaki) tai dažnas šių dienų atspalvių pasirinkimas, o pabrėžti virtuvės charakterį galima pasirenkant išraiškingą stalviršį su sienele, fasadą frezuojant vertikaliais elementais arba jiems naudojant kelias spalvas.

Ar egzistuoja spalvų mados virtuvėje? Jei taip kokios dabar pačios madingiausios?

Taip, žinoma. Kalbant apie madas, tai tendencijos keičiasi ir keičiasi, bet jos keičiasi skirtingais tempais – kai kurios populiarios ne vieną sezoną, o metų metus. Baldinių plokščių tiekėjai atnaujina savo asortimentą atsižvelgdami į šių dienų tendencijas. Spalvos virtuvėje priklauso nuo interjero visumos, bet šiandien galime rasti visko:  madingi ne tik neutralūs, švelnūs, prigesinti atspalviai, bet ir tamsios, sodrios spalvos. Tvirtas pozicijas išlaiko matinės, betono, akmens, marmuro bei medžio faktūros. Taip pat madingi metalizuoti (auksas, varis ir pan.) paviršiai, kurie sukuria prabangos, elegancijos ir subtilumo įspūdį. Tik norėčiau pabrėžti, kad tendencijos tegu lieka tendencijomis, juose ieškokime įkvėpimo šaltinio!

Nuotraukų autorius Benas Šileika

Kiek skirtingų spalvų galima derinti vienoje erdvėje, kad bendras vaizdas būtų gražus, o ne chaotiškas? 

Spalvos kuria patalpos nuotaiką bei atmosferą. Siūlyčiau išsirinkti vieną patinkantį atspalvį, kuris bus dominuojantis, o tada jį derinti su dar vienu, dviem, na daugiausiai trimis atspalviais. Pavyzdžiui pasirinkus vieną dominuojančią spalvą fasadams, virtuvę galima papildyti kito atspalvio, tekstūros ar rašto stalviršiu ir sienele. Šiuo metu vyrauja tendencija pasirinkti dar vieną (trečią) spalvą, kuri būtų lyg akcentas, ir panaudoti ją, pavyzdžiui, viršutinėms virtuvės spintelėms. Aš visada vadovaujuosi taisykle – mažiau yra daugiau, o grožis slypi paprastume, per daug spalvų gali sukurti chaosą. Be to, visada reikia atminti, kad erdvę dar papildome asmeniniais daiktais.

Ar skiriasi spalvų pasirinkimai didelėms ir mažoms virtuvėms? Kodėl?

Tikrai skiriasi. Mažoms erdvėms visada patariu rinktis šviesius atspalvius, o tik papildyti jas ryškesnėmis ar tamsesnėmis detalėmis, aksesuarais, tuomet būstas tampa vizualiai erdvesnis, šviesesnis. Taip pat mažoms patalpoms rekomenduoju rinktis atspindį turinčius paviršius (blizgius), nes jie didina erdvę.

Kaip tinkamai derinti spalvas tarpusavyje? Ar egzistuoja kokios nors taisyklės?

Iš tiesų sunku nusakyti kaip tinkamai derinti spalvas, tokių taisyklių kaip ir nėra. Mano patarimas: virtuvė prie bendro namų interjero turi derėti stilistiškai, atsikartoti spalvomis (taip pat atkreipti dėmesį, kad spalvos derėtų tarpusavyje) ir faktūromis vyraujančiomis visame interjere, tada galima sukurti namus pilnus harmonijos.

Tiesa ar mitas, kad stalviršio spalva privalo derėti su grindų spalva?

Vienareikšmiškai – mitas, nes šiuo metu stalviršių yra įvairiausių, nuo labai išraiškingų raštų (pradedant nuo betono, marmuro ar akmens faktūromis) iki vienspalvių variantų. Todėl renkantis stalviršį labiau atkreipčiau dėmesį į jo atsparumą įbrėžimams, temperatūros pokyčiams, drėgmei ir kaip lengvai valosi.

Ar turite savo spalvas favorites? Kokios jos?

Geras klausimas. Iš tiesų pagalvojus manau, kad neturiu savo spalvos favoritės. Kiekvienas interjeras būna savaip unikalus, kuriamas individualiai tam žmogui, atsižvelgiant į jos poreikius (gaminama daug ar mažai, kiek laiko praleidžiama virtuvėje), lūkesčius, norus ir spalvas, kurios būtų artimos užsakovui, nes namai tai yra erdvė, kurioje privalu jaustis gerai.

Kuriate daug skirtingų virtuvių interjerų, kokių spalvų yra Jūsų svajonių virtuvė?

Aš jau turiu savo svajonių virtuvę! Visuomet savo namus įsivaizdavau kupinus tamsių detalių, sunkius, bet kartu šiltus ir jaukius. Projektuojant ir įgyvendinant savo virtuvę turėjau aiškią viziją: juodi korpusiniai baldai (juodas matinis stalviršis su HPL sienele, juodi matiniai fasadai) papildyti medžio imitacijos plokšte, taip viršutinėms virtuvės spintelėms suteikiant jaukumo. Neslėpsiu, paviršius tenka pavalyti dažniau, bet turiu virtuvę apie kurią visada svajojau!

Nuotraukų autorius Benas Šileika

Tikimės, kad interjero dizainerė Dovilė Sakevičė (Dovilės interjeras) atsakė į jums rūpimus klausimus ir virtuvės spalvų pasirinkimas bus daug lengvesnis. O jei jums reikia individualaus patarimo, galite užsiregistruoti į Trukmės organizuojamas nemokamas interjero dizaino konsultacijas, kurios Vilniuje vyksta kiekvieną ketvirtadienį (registracija el. paštu: unideco@trukme.lt), o Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose (registracija el. paštu: infosiauliai@trukme.lt) kiekvieno mėnesio paskutinį ketvirtadienį. Kviečiame registruotis!  

Dalintis: