2020-08-21

Interjero dizaino sprendimai mažoms ir paslėptoms virtuvėms

Turbūt ne vienas turintis mažą virtuvę įsivaizduoja, kad tokioje erdvėje įspūdingo vaizdo nesukursi, tačiau interjero dizainerė Donata Skorupskaitė-Liaukevičienė (Artistė) įsitikinusi, kad maža virtuvė ne kliūtis kūrybiškumui, čia taip pat galima išgauti gražių ir originalių sprendimų.

Jeigu ir Jūs turite mažą virtuvę, tačiau nežinote kaip tinkamai išnaudoti erdvę, kokias spalvas ir tekstūras pasirinkti, tuomet šis interviu su interjero dizainere bus puikus informacijos šaltinis.   

Kada kuriamas paslėptos virtuvės interjeras ir kuo jis ypatingas?

Kai ieškoma modernių ir išskirtinių sprendimų, tuomet paslėptos virtuvės scenarijus puikiai tiks. Taip pat toks sprendimas tinkamas kai erdvė itin maža ir virtuvė yra bendroje zonoje. Paslėpta virtuvė vizualiai didina patalpą, erdvė atrodo švaresnė, nes nesimato jokių buitinių prietaisų, virdulių, peilių ir pan. Tik tokia virtuvė kainuos brangiau, nes papildomai prisideda suvarstomų ar stumdomų durų, bėgelių bei kitų mechanizmų.

Kokias spalvas reikėtų rinktis mažoms/paslėptoms virtuvėms? Kokių griežtai vengti?

Jei virtuvę norima kuo labiau paslėpti – tinkamiausia jos spalvas taikyti pagal sienų spalvą. Jei bus pasirinktos itin kontrastingos spalvos aplinkai, tokia virtuvė kaip tik išryškės. Ši taisyklė galioja ir projektuojant mažą virtuvę, nes kai baldas vizualiai susilieja su aplinka, tuomet optiškai atrodo didesnis. Kuo labiau pabrėžiamos ir matomos baldo ribos, tuo virtuvė atrodys mažesnė.

Kokie dekorai yra tinkamiausi mažoms/paslėptoms virtuvėms? Kokių geriau nesirinkti?

Klausimas, o kokio įspūdžio nori kūrėjas? Jeigu jis nori vizualiai išdidinti baldą – tai labiau tiktų smulkesnio rašto dekoras, mažesnės baldo detalės, šviesios spalvos, blizgios medžiagos. Bet nepaisant to, pasirinkus bet kokį dekorą galima išgauti tinkamus sprendimus. Neįvardinčiau taisyklės tinkamos būtent mažoms/paslėptoms virtuvėms, nes ne tik dekoras lemia galutinį rezultatą, tad jais galima neapsiriboti ir nebijoti rinktis tą, kuris labiausiai patinka.  

Kas mažai/paslėptai virtuvei suteikia jaukumo?  

Jaukumo daugiau suteiks šiltos spalvos, medžio imitacijos dekorai, subtilios detalės. Taip pat svarbų vaidmenį atlieka apšvietimas. Reikėtų stengtis ir atsakingiau rinktis buitinę techniką, kuri įsilietų į bendrą baldo kontekstą ir nesudarytų papildomo „triukšmo“.

Kokiais būdais galima vizualiai padidinti erdvę?

Erdvę didina šviesios spalvos ir smulkūs ornamentai, tuo tarpu stambūs ornamentai – mažina. Taip pat erdvės dydžiui įtakos turi horizontalių ir vertikalių žaismas, pvz. jei patalpa siaura – ją vizualiai pratempsite numatydami horizontalias baldo  formas. Ir, be abejo, atspindžiai – veidrodžiai erdvėje gali patalpą padidinti net dvigubai.

Ar galite išvardinti didžiausias klaidas, kurias pastebite mažų/paslėptų virtuvių interjere?

Dažniausiai daroma klaida mažose virtuvėse – tai nepilnai išnaudotas patalpos aukštis. Geriausia, kad viršutinės spintelės būtų siauros ir aukštos, iki pat lubų. Taip pat pastebiu, kad nepilnai išnaudojami kampai. Svarbu pasirinkti patogius mechanizmus, kad juose būtų galima susidėti daiktus, kuriems mažose virtuvėse dažniausiai nepakanka vietos, pvz. puodus. Svarbu turėti kuo daugiau darbo paviršiaus ploto. Reikėtų pagalvoti, kad tokiu atveju galbūt tinkamiau rinktis siauresnę kaitlentę, kiek mažesnę plautuvę ir virtuvės įrenginius išdėstyti plačiau, kad tarp jų liktų kuo daugiau vietos maisto ruošimui.

Kaip teisingai išnaudoti mažą erdvę, kad virtuvė būtų patogi ir praktiška?

Jei dėl patalpos ploto galimas tik mažos virtuvės scenarijus, tai siūlyčiau valgomąjį stalą keisti į salos sprendimą. Taip papildomai gausite  paviršių, ant kurio galėsite ruošti maistą.

Taip pat, kaip jau buvau minėjusi, svarbu išnaudoti visą patalpos aukštį, tačiau šiuo klausimu reikėtų atsižvelgti ir į šeimininkų ūgius.

Didelį patogumą lemia tinkamai išdėstyti virtuvės įrenginiai: šaldytuvą protingiausia įmontuoti netoli plautuvės, nes dažniausiai iš jo išėmę maisto produktus plauname. Šiukšlių dėžė irgi turėtų būti čia pat. Prie plautuvės gali stovėti indaplovė ir viryklė. Geriausia, kai plautuvę nuo viryklės skiria vienas ar keli įterpti spintelių blokai, kurie tarnauja kaip darbastalis.

Patogus sprendimas, jei pagrindiniai virtuvės reikmenys, tokie kaip samčiai, šaukštai, prieskoniai ir pan. visada būtų po ranka, tad ir vizualiai gražus sprendimas gali būti juos išdėstyti tiesiog atvirai, sukabinti ant specialių sienos laikiklių.

Projektuojant virtuvę reikėtų galvoti apie savo individualius poreikius: kas kurioje spintelėj bus sudėta. Indų, puodelių, stalo įrankių, prieskonių išdėstymas gali būti pedantiškai organizuotas, jeigu įsigysite tam pritaikytas stalčių formeles ir kantriai viską sudėliosite į savo vietas.

Kokią mažiausią virtuvę Jums teko projektuoti?

Mažiausia projektuota virtuvė užima apie 3,5 m liniją. Tai virtuvė, kurią matote nuotraukose.

   

Turbūt interjero dizainerė Donata Skorupskaitė-Liaukevičienė (artistė) Jus jau įtikino, kad maža erdvė – tai ne nuosprendis, Jūs tai pat galite susikurti originalų, akį traukiantį interjerą, tereikia šiek tiek žinių, kurias tikime gavote, bei kūrybiškumo. Tad linkime sėkmės atsinaujinant savo mažą virtuvę!

 

Dalintis: